wtorek, 10 lipca 2012

SHARED DIRECTORY ON VIRTUAL MACHINE - UBUNTU 12.04

Czasami są rzeczy, których uruchomienie na Linuxie wymaga wielkich pokładów czasu i cierpliwości. O ile tego pierwszego mam pod dostatkiem, o tyle drugie z uwagi na kwestie wiekowe powoli mi się kończy. Tak więc mus uruchomienia i pracy z MAGIX Music Maker w wersji 17 popchnął mnie do używania Windowsa (nie za długo, bo i tak przesiadłam się na Audacity, ale zaowocowało to nowym tutkiem). Oczywiście, instalacja nastąpiła pod XP na maszynie wirtualnej (pozostałość po nieszczęsnych seminarium z konfiguracji sieci) i nie byłoby w tym ciekawego, gdyby nie fakt, iż okazało się, że moja alokacja wirtualnej przestrzeni dyskowej nieco zburzyła mój światopogląd. Maszyna miała służyć tylko, jak pokazówka na zajęcia, nikt nie pomyślał wtedy, że jeszcze będę jej używać kiedyś dlatego partycja VDI jaką stworzyłam miała tylko 5GB z czego 3,2 GB zajmował sam XP (krowa!!!!!!!!!!). Nie było mowy o wrzuceniu instalki MAGIX (która notabene zajmowała 3,6 GB) i jeszcze zainstalowania tego. Rozwiązaniem tego problemu było oczywiście włączenie współdzielenia katalogów. Okazało się, że zaznaczenie opcji w VirtualBoxie to dopiero połowa drogi. Przydało się także NATowanie połączenia sieciowego i kilka innych bajerów, o których zaraz napisze.


Oprócz zaznaczenia katalogu do udostępnienia trzeba było do także share'ować poprzez Sambę. Jeżeli nie mamy jej zainstalować można to zrobić zaraz po wybraniu właściwości katalogu.


Tak jak napisano przydaje się pobranie GuestAddicions. Na początek instalujemy DKMS.


$sudo apt-get install dkms


Samą paczkę pobieramy z sieci i uruchamiamy :)


$sudo sh VBoxLinuxAdditions.run

Następnie w opcjach maszyny wirtualnej dodajemy napęd CD pod którym montujemy ISO z Guestem, które zaintalowało się nam w katalogu VirtualBoxa.





Uruchamiany nasz system z poziomu maszyny wirtualnej. Jako napęd CD podmontowane mamy ISO z apolikacją, które uruchamiamy w przypadku Windowsa podwójnym kliknięciem. System mimo, że nie grzeszy inteligencją jest w stanie sam wybrać sobie odpowiednią instalkę (rodzaj systemu i architekturę). Po instalacji resetujemy Windowsa.

Jeżeli folder sam nie udostępni się po resecie musimy mu pomóc. Służy do tego komenda wydana pod CMD: net use udział nazwa_katalogu_wybrana_w_opcjach_virtual_boxa

#net use X:\\vboxsrv\monique


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Thx a lot :*

REGULAT GUESTS