Ostatnio kolejne zadania do wykonania wymyśla mi Mikołaj - przynajmniej mam jakieś zajęcie, bo zwariowałabym na tym zakupszu z nudów. W sobotę postawiliśmy o niego na 12.04 Heroesy pod Wine i doszliśmy do wniosku, że dysk na lapku Młodego (patrzcie brata) nie nadaje się do użycia, chyba że zastosujemy niskopoziomowy format ^^
W niedzielę natomiast QUEST (tak, mamy nową nazwę na problemy, które rozwiązuje). Miki chciał na swoim 12.04 serwer DLNA,a by mógł łączyć się pomiędzy TV, a kompem. Aplikacji do tego było strasznie dużo. Po kilku instalkach i problemach konfiguracynych wybrałam w końcu MiniDLNA. W necie jest kilka, ale praca z nimi nie przynosiła efektów, więc trochę pogrzebałam z manualach i wykresliłam własny sposób na postawinie tego. Instalacja odbywa się tak, jak zawsze. Na szczęście PPA do MiniDLNA możemy sobi bez problemu dodać do repo.
$sudo add-apt-repository ppa:stedy6/stedy-minidna$sudo aptitude update && sudo aptitude install minidlnaKonfig do aplikacji znajduję się w /etc/minidlna.conf
$sudo nano /etc/minidlna.confI u nas wprowadziłam następujące zmiany:
dodajemy katalog, który chcieliśmy udostępnić (media_dir=V,/media/KIELNIA) - literką oznaczamy rodzaj udostępnianych mediów, V to Video
ustawiamy nazwę na bardziej przyjazną dla otoczenia (friendly_name=MIKI_DLNA)
w momencie, gdy mamy postawionego firewalla możemy zmienić port na któryś z otwartych (port=8200 domyślnie) albo dodać odpowiednią regułkę do iptables :)
zmieniamy interfejs na ten, na którym działamy (network_interface=wlan0 - w naszym wypadku łączyliśmy się po wifi)
Nasz plik wyglądał w przybliżeniu jak widać poniżej:
port=8200 //nasz port, zostaje domyslny
network_interface=wlan0
# + "A" dla muzyczki (np. media_dir=A,/home/mike/Music)
# + "V" dla wideo
# + "P" dla obrazów
media_dir=V,/media/KIELNIA
friendly_name=MIKI_DLNA
db_dir=/media/server/server/Backup/Server/MiniDLNA
#log_dir=/var/log
album_art_names=Front.jpg/front.jpg/Cover.jpg/cover.jpg/AlbumArtSmall.jpg/albumartsmall.jpg/AlbumArt.jpg/albumart.jpg/Album.jpg/album.jpg/Folder.jpg/folder.jpg/Thumb.jpg/thumb.jpg
inotify=yes
enable_tivo=no
strict_dlna=no
presentation_url=http://minidlna/index.php
notify_interval=895 #interwal
serial=12345678
model_number=1
Następnie uruchamiany MiniDLNA i resetujemy ustawienia (możemy też przeindeksować zawartość folderów). W momencie, gdy nie pokazuje nam katalogów możliwe, że musimy usunąć plik .db z folder /tmp i przeresetować serwer.
$sudo minidlna -R$do service minidlna restart
$ rm -rf /tmp/minidlna # potrzebne, przy problemach z ładowaniem katalogówKomedy to startowanie i zatrzymywania serwera z poziomu init-skryptów:
$sudo /etc/init.d/minidlna stop$sudo /etc/init.d/minidlna start
W momencie, kiedy Mikołaj wstanie i podrzuci mi screeny to dorzucę. Na razie musicie wierzyć na słowo, że DLNA stoi i ma się bardzo dobrze :)
Next tip quest to zabawa z uruchomienie napisów dla plików .mkv przy MiniDLNA i Samsungu C650 (bodajże, jak dobrze pamiętam). Problemem jest transkrypcja kodowania w locie ^^ Będę się bawić dzisiaj :)
Next tip quest to zabawa z uruchomienie napisów dla plików .mkv przy MiniDLNA i Samsungu C650 (bodajże, jak dobrze pamiętam). Problemem jest transkrypcja kodowania w locie ^^ Będę się bawić dzisiaj :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Thx a lot :*